Estetsko terapijski zahvat
U našem dermatološkom laboratoriju pod stručnim vodstvom dr. Snježane Komadina, spec. dermatovenerologije radimo sve vrste malih kirurških zahvata uklanjanja površinskih izraslina kože i potkožja poput nevusa (madeža), lipoma (dobroćudni tumori), fibroma (papula), ateroma (tumor žlijezda lojnica), hemangioma (tumori krvnih žila), bradavica i ostalih dobroćudnih izraslina.
Indikacije za uklanjanje kožnih promjena mogu biti terapijske, dijagnostičke i/ili estetske.
Zahvati se provode po strogoj proceduri gdje se izrazito pazi na sterilnost instrumenata i sami postupak u kojem je vrlo bitno karcinom, bilo koje vrste, izvaditi u cijelosti.
Najčešći izvođeni zahvati su
Ekscizija
Elektrokoagulacija
Ekskohleacija
Kritoterapija
Korekcija ožiljka
Biopsija
Kako izgleda postupak ekscizije i incizije?
Ovisno o tome na kojem je mjestu i koliko područje treba zahvatiti, liječnik primjenom injekcije anestetika umrtvljuje područje.
Zatim kirurškim skalpelom uzima komadić tkiva ili ukoliko je nešto patološki kao karcinom kože, uzima se cijela tvorba, isto vrijedi i za promjene madeža kao i melanoma.
Nakon izrezivanja dijela kože zahvaćenog promjenom ranu je potrebno estetski sašiti kirurškim koncem radi što diskretnijeg ožiljka. Potom se aplicira antibiotski puder te hidrokoloidni oblog sa srebrom koji potiče brže cijeljenje rane i prevenciju upale, što radi samo naša ambulanta u Zagrebu. Po završetkuu se stavlja Steri-Strip flaster i prevoj.
Pacijent se otpušta uz upute o daljnjim postoperativnim postupcima te dolazi na previjanje.
Zahvat traje 30tak minuta ovisno o dijagnozi, poziciji te veličini ekscizata.
Kako izgleda postupak elektrokoagulacije?
Elektrokoagulacija je metoda koja uključuju primjenu struje putem različitih nastavaka ovisno o zahvatu.
Provodi se kod vaskularnih promjena, bradavica, fibroma te seborioične i aktiničke keratoze.
Važno je napomenuti kako se ova metoda mora uskladiti s klimatskim uvjetima te je tretirano područje obavezno štiti visokim zaštitnim faktorima (SPF 50+).
Pacijent se otpušta uz upute o daljnjim postoperativnim postupcima i njezi.
Trajanje postupka ovisi o broju promjena koje su elektrokauterizirane.
Kako izgleda postupak ekskohleacije?
Ekskohleacija je postupak tijekom kojega se oštrom žlicom (kohleom) indicirana benigna tvorba u cijelosti sastruže s kože ili vidljive sluznice.
Ova se metoda najčešće primjenjuje za uklanjanje moluske (Molluscum contagiosum) i keratoza.
Sam postupak minimalno je bolan, no ukoliko je potrebno prije tretmana može se primijeniti lokalni anestetik u obliku kreme ili injekcije.
Pacijent se otpušta uz upute o daljnjim postupcima i njezi.
Trajanje postupka ovisi o broju promjena koje su kohleirane.
Kako izgleda postupak kritoterapije?
Kritoterapija je minimalno invazivna i učinkovita metoda liječenja dobroćudnih promjena kože primjenom hlađenja tekućim dušikom (-196°C).
Ovom metodom najčešće tretiramo virusne bradavice, kondilome, seboreične i aktiničke keratoze.
Pacijent se otpušta uz upute o daljnjem postupanju.
Zahvat traje 30tak minuta.
Kako izgleda postupak biopsije?
Biopsija kože kirurški je postupak kojim se u svrhu dijagnostike i postavljanja precizne kliničke dijagnoze, a po primjeni anestetika, pomoću skalpela uzima maleni uzorak tkiva oboljele kože pacijenta i potom šalje na patohistološku pretragu (PHD).
Pacijent se otpušta uz upute o daljnjim postoperativnim postupcima.
Zahvat traje 30tak minuta ovisno o dijagnozi, poziciji te veličini ekscizata.
Za više informacija i točan odabir estetsko terapijskog zahvata budite slobodni kontaktirati nas na +385 1 7987 480 ili dermatologija@poliklinika-labplus.hr i naši ljubazni djelatnici detaljno će Vas informirati i uputiti u obradu.